آموزشی

نگهداری از لباس‌ های پلیسه

اگر کمی به پارچه و منسوجات علاقه مند باشید، حتما پارچه‌های پلیسه را تاحدی می‌شناسید. پلیسه با تنوع و رنگ بندی بالا، از قدیم تا کنون مورد علاقه طراحان لباس بوده و هست. بارزترین ویژگی پارچه پلیسه، حالت چروک راه راه با ماندگاری بالا، کشسانی و ضخامت کم آن است. به همین دلیل، اغلب در فصول گرم سال استفاده می‌شود که در دوخت انواع مانتو، پیراهن، شال، شومیز و دامن به کار می‌رود. در ادامه به بررسی نگهداری از لباس های پلیسه پرداخته می‌شود.

پلیسه به چه معناست

زمانی که روی پارچه به شکل دائمی پیلی ( Pleat) و تا انداخته و از عرض آن کاسته شود، دارای حجم و چین شده و سه بعدی به نظر می‌رسد؛ به این پارچه، پلیسه گفته می‌شود. هدف از حجم دهی با پلیسه، جذابیت در عین سادگی است. جالب است بدانید این پارچه، با طرح جذاب خود و حالت بادبزنی، ریشه در تاریخ مصر باستان داشته و برای درباریان با ابریشم دوخته می‌شده است. در اسکاتلند و یونان برای لباس سنتی و دامن مردانه، از پارچه پلیسه استفاده می‌شود. در انگلستان، ملکه الیزابت نیز، از یقه پلیسه محبوب خود استفاده می‌کرد. پس دانستن نکات نگهداری از لباس های پلیسه، اهمیت بالایی دارد

لباس‌های پلیسه از زمان مصر باستان

انواع پارچه پلیسه

با شناخت ویژگی‌های پارچه پلیسه، شناخت انواع پلیسه برای تهیه لباس مناسب ضروری است که شامل؛ کرپ پلیسه، لمه پلیسه و پولک پلیسه و … می‌شود که با توجه به تنوع آن، قدرت انتخاب بسیاری وجود دارد. در ادامه، به معرفی چند مدل پرکاربرد پلیسه پرداخته می‌شود.

پلیسه معکوس و آکاردئونی

این مدل پلیسه، برای دامن و پیراهن پرکاربرد است که از بالا به پایین و کل لباس را در بر می‌گیرد.

پلیسه کریستال

این پلیسه، برای لباس‌های مردانه و پیراهن استفاده می‌شود.

مدل از انواع پارچه پلیسه

مزایا پارچه پلیسه

پارچه پلیسه به دلیل ترند بودن همیشگی و تنوع در رنگ و طرح، برای لباس‌های مردانه، زنانه و اکسسوری استفاده می‌شود. تولید پارچه پلیسه با پارچه‌ها و جنس‌های مختلف، طرح خاص و منحصر به فرد آن نیز از دلایل محبوبیت پلیسه است. با دانستن نحوه نگهداری از لباس های پلیسه، همیشه به روز باشید.

نگهداری صحیح از لباس‌های پلیسه

تا به این جا، از مزایا و تنوع پارچه پلیسه مطلع شدید اما یکی از مهم‌ترین نکات مربوط به این پارچه، نگهداری از لباس های پلیسه است که چین‌های آن در طی، زمان تغییر نکنند که شامل؛ شست و شو، اتو زدن و خشکشویی می‌شود. پس با ما همراه باشید، تا با دانستن این نکات، عمر لباس پلیسه خود را افزایش دهید.

لباس‌های مختلف با پارچه پلیسه

شست و شو لباس پلیسه

نکته همیشگی در نگهداری انواع لباس با پارچه‌های مختلف، شست و شو آن‌ها است. با خواندن دقیق تگ لباس و اطلاعات آن شروع کنید، تا مطلع شوید کدام روش از میان شستن با دست، ماشین لباس شویی و خشک شویی مناسب است. سپس، دمای آب را تا ۳۰ درجه سانتی گراد تنظیم کنید و از مایع لباس شویی با آنزیم کم یا شامپو بچه استفاده و لباس را نچلانید و فشار ندهید و جدا از لباس‌های رنگی بشورید. سپس لباس پلیسه را، در هوا آزاد و به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید و چین لباس را، عمود به زمین بگذارید.

اتو زدن و آویزان کردن لباس‌های پلیسه

پس از شست و شو و خشک شدن لباس پلیسه، به آرامی، با کمترین درجه اتو، با محافظ اتو و به صورت غیر مستقیم، لباس‌های پلیسه را اتو کنید. از گیره، برای فیکس کردن پلیسه استفاده کنید. لباس‌های پلیسه را، پس از اطمینان از خشک شدن، آویزان کنید؛ به خصوص دامن پلیسه.

وسایل لازم برای اتو کردن لباس پلیسه

انبار کردن لباس‌های پلیسه

برای نگهداری طولانی مدت و تغییر فصل، بهترین راه آویزان کردن لباس‌های پلیسه با آویز لباس چوبی و گیره‌ای است. اطمینان حاصل کنید که چین و پلیسه لباس‌ها کشیده نمی‌شود. این مرحله نگهداری از لباس های پلیسه را، فراموش نکنید.

نکات مهم در ارتباط با نگهداری از لباس های پلیسه

به یاد داشته باشید بهترین نوع لباس پلیسه، جنس ابریشمی است اما نگهداری آن دشوار است پس، لباس پلیسه با جنس پلی‌استر و الیاف مصنوعی را انتخاب کنید. حتما لباس‌های پلیسه را آویزان کنید تا کمتر نیاز به اتو داشته و در راستا پیلی‌های آن باشند. دامن‌های پلیسه را پس از آویزان کردن، با بستن کمربند، سالم نگه دارید. توجه داشته باشید، بعضی از لباس‌های پلیسه، نیاز به خشکشویی داشته و گاهی نگهداری از لباس های پلیسه نیاز به مراقبت تخصصی دارند.

لباس پلیسه و ترند ماندگار

حال پارچه و لباس پلیسه را شناختید اما به راستی چگونه پلیسه عضو جدا نشدنی هر کمدی شد؟ در قرن ۲۰، طراح و هنرمند اسپانیایی، ماریانو فورتونی Mariano Fortuny به همراه همسر فرانسوی‌اش Henriette Negrin، پیراهن پلیسه Delphos را، با الهام از ستون‌های یونانی و به صورت یکدست پلیسه، طراحی کردند که تا به امروز نیز، محبوب است.

پیراهن محبوب تمام پلیسه Delphos

به یاد داشته باشید با شست و شوی صحیح، خشک کردن و اتو زدن و آویزان کردن لباس‌های پلیسه، می‌توانید آن‌ها را سالم نگه دارید. پلیسه در کمد زنان و مردان و حتی در اکسسوار نیز استفاده می‌شود و دیگر فقط مختص اندام‌های کشیده و لاغر نیست. با نگهداری از لباس های پلیسه، گنجی بی انتها داشته باشید. چه آیتم پلیسه‌ای در کمد خود دارید؟ اگر به فکر خرید لباس‌های پلیسه هستید، الان بهترین زمان آن است تا جسارت را به استایل خود بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *